Čo vieme o hnačke?

Hnačka ostáva aj v 21. storočí jednou z hlavných príčin návštevy lekára, hospitalizácie a zhoršenej kvality života v domácom prostredí alebo počas cestovania. Väčšina hnačiek trvá krátko, uvádza sa do 7 (14) dní – vtedy hovoríme o akútnej hnačke. Tá môže prerásť v niektorých prípadoch do dlhotrvajúcej = chronickej hnačky. Veľkú časť akútnych hnačiek tvoria tzv. infekčné hnačky – kedy môžu byť pôvodcom ochorenia rôzne mikróby: vírusy, baktérie, prvoky a niekedy aj huby.

Vo vyspelých (rozvinutých) krajinách je vo veľkej väčšine infekčných hnačiek príčinou ochorenia vírus. Naopak, v krajinách tretieho sveta (krajiny s nízkym príjmom HDP na obyvateľa, rozvojová krajina) vyvolávajú hnačky častejšie baktérie, pri ktorých je riziko rozvoja chronickej formy vyššie.

Yomogi® 250 mg je liek na všetky typy akútnych hnačiek

Veľkou výhodou je, že môže byť použitý aj keď nepoznáme (infekčného) vyvolávateľa akútnej hnačky – inými slovami, nezáleží na tom, či hnačku vyvolali vírusy alebo baktérie – Yomogi sa môže použiť v oboch prípadoch.

Všeobecne, medzi nebezpečné prejavy hnačky patria:

Vysoká horúčka

Stolica s prímesou
hlienu a/alebo krvi

Vtedy je potrebné neodkladne kontaktovať lekára.

Kým u dospelej populácie prebieha hnačka až na výnimky bez vážneho ohrozenia života, deti (a seniori) môžu byť ohrození.

Čo robiť …

Rehydratácia

rehydratacia

Väčšina hnačiek trvá krátko, uvádza sa do 7 (14) dní – vtedy hovoríme o akútnej hnačke. Tá môže prerásť v niektorých prípadoch do dlhotrvajúcej = chronickej hnačky. Veľkú časť akútnych hnačiek tvoria tzv. infekčné hnačky – kedy môžu byť pôvodcom ochorenia rôzne mikróby: vírusy, baktérie, prvoky a niekedy aj huby.

Rehydratačný nápoj je potrebné podávať vždy čerstvo pripravený (spotrebovať do 12 h), po malých množstvách (po lyžičkách) a vychladený na izbovú teplotu (orientačne cca 22 °C).

Rehydratácia (zavodňovanie organizmu) musí byť vždy základom liečby akéhokoľvek typu akútnej (a teda aj infekčnej) hnačky. Rehydratovať organizmus je najvhodnejšie orálnym rehydratačným roztokom, ktorý je možné zakúpiť v práškovej forme v lekárni. Je však mimoriadne dôležité dodržať návod na prípravu, najmä

čo najpresnejšie odmerať objem pridávanej tekutiny. Od pridaného objemu vody totiž závisí výsledná osmolarita nápoja, ktorá je kľúčová pre absorpciu vody do organizmu. Rehydratácia hnačku neskracuje, ani nezmierňuje jej prejavy.

Rehydratačný roztok:

Glukóza 13,5 g/L
NaCl (kuchynská soľ) 2,6 g/L
KCl (draselná soľ) 1,5 g/L
Citronán sodný (dihydrát)* 2,9 g/L
*možno nahradiť hydrogénuhličitanom
sodným = „sóda bikarbóna“
2,5 g/L
rehydratacny-roztok

Yomogi® 250 mg

je liek na všetky typy akútnych hnačiek a je možné ho užívať popri rehydratácii. Zmierňuje prejavy hnačky a skracuje jej trvanie.

Yomogi® 250 mg

je liek na všetky typy akútnych hnačiek a je možné ho užívať popri rehydratácii. Zmierňuje prejavy hnačky a skracuje jej trvanie.